„Wiele ścieżek w języku angielskim”, czyli gramatyka dla dociekliwych

Uczę angielskiego już ładnych kilka lat i na przestrzeni tego czasu zauważyłam, że są dwa rodzaje kursantów. Pierwszy z nich to osoby, dla których język jest narzędziem komunikacji, nie widzą potrzeby zagłębiania się w detale i myślą, że precyzja to nazwa roślinki doniczkowej. Ważne, że się dogadują na wakacjach i nie widzi im się wchodzić w szczegóły, dlaczego trzeba użyć a lub the. Druga grupa to uczniowie dociekliwi. Zadają kolejne pytanie, zanim nauczyciel zdąży odpowiedzieć na poprzednie, skrupulatnie robią notatki i każdy niuans uważają za istotny. Oczywiście opisałam tu dwa skrajne podejścia i każdy student wpasuje się pewnie gdzieś pomiędzy, ale na pewno większość będzie przejawiała cechy jednej z tych dwóch postaw.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które podejście sprawdza się lepiej w praktyce, bo każdy ma inne potrzeby i oczekiwania względem swojej nauki języka. Debata, czy należy skupić się na rozwijaniu płynności mówienia, czy precyzji wypowiedzi, zapewne nigdy nie zostanie rozstrzygnięta, ponieważ nie sposób odmówić racji zwolennikom obu tych kierunków. Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest łącznie obu strategii zależnie od sytuacji z podkreśleniem, że brak precyzji może prowadzić do nieporozumień, a bez tego nie ma komunikacji!

Im wyższy poziom uczniów i ich chęć precyzyjnego komunikowania się, tym częściej trzeba stwarzać okazje do rozwijania accuracy. Ich wypowiedzi będą dzięki temu dokładniejsze, a oni sami dodatkowo nabiorą pewności siebie wiedząc, że ich komunikat jest jasny i konkretny!

Jednym ze sposobów, aby taki cel osiągnąć, będzie użycie na zajęciach książki Wiele ścieżek w języku angielskim – którą wybrać? autorstwa Pawła Łysia.

W książce tej podjęto temat gramatyki angielskiej z innej strony, niż to widzimy w większości pozostałych pozycji tego typu. Siedemnaście rozdziałów obejmuje struktury językowe, które często słyszymy i których używamy w komunikacji na co dzień, jednak nie są one zwykle wyjaśniane w książkach. Wytrenowany użytkownik języka posługuje się nimi jakby automatycznie, nie zastanawiając się nad zasadnością ich użycia. Dlaczego? Ponieważ bardzo często opierają się one na niuansach językowych, wynikających z małych różnic z kontekście, intencji mówiącego czy nawet intonacji. I właśnie takiego rodzaju wyjaśnienia znajdziemy w książce „Wiele ścieżek…”

Mimo że zawarte w książce zagadnienia są złożone i początkowo mogą wydawać się niejednoznaczne, uczniowi nie będzie trudno zrozumieć zasad ich stosowania, ponieważ:

– wyjaśnienia podane są w języku polskim, co biorąc pod uwagę zawiłość tematów jest dużym plusem, bo ułatwia ich analizę

– do każdej struktury podanych jest mnóstwo trafnych przykładów pokazujących kontekst jej zastosowania

– w książce znajduje się wiele ilustracji, które dodatkowo ułatwiają zrozumienie

– książka jest bardzo intuicyjna i reader-friendly, dzięki przejrzystemu układowi treści i minimalistycznej stylistyce

– na końcu książki znajduje się klucz odpowiedzi.

Jeśli macie uczniów z kategorii tych dociekliwych, to książka Wiele ścieżek w języku angielskim – którą wybrać? na pewno sprawdzi się na Waszych zajęciach! Daje ona świeże spojrzenia na dobrze niby znany wszystkim temat gramatyki i będzie ciekawym wyzwaniem nawet dla uczniów na zaawansowanym poziomie!

Więcej informacji na temat książki oraz linki z przykładowymi rozdziałami znajdziecie tutaj: KLIK

Kasia 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.