Gotowe lekcje na bazie filmów – lista najlepszych stron!

Był rok 2011, kiedy jako początkująca, nieopierzona, acz pełna chęci i zapału pani od angielskiego zaczęłam poszukiwać różnych pomysłów, jak urozmaicić moje lekcje i sprawić, żeby były ciekawe i skuteczne. Miałam ogromne szczęście, że koleżanka poleciła mi coś, co znacząco zmieniło mój sposób postrzegania ELT. Teraz to nic nadzwyczajnego, ale na tamte czasy było to coś naprawdę niespotykanego i świeżego. Cóż to było takiego?

Wszystko zaczęło się od Lessonstream! Jest to zbiór filmów z podziałem na tematykę, poziom i ćwiczone umiejętności. Znajdziecie tu również gotowe handouty. Autorem strony jest Jamie Keddie, który jako orędownik storytellingu w nauczaniu bardzo często odwołuje się do tego podejścia również w swoich planach lekcji. Mimo że ostatnio na stronie niewiele nowego się dzieje i teraz już rzadko tam zaglądam, podaję ją jako wzór wszelkich cnót, jeśli chodzi o wykorzystanie wideo na zajęciach, bo był to taki wzór dla mnie właśnie! Wykorzystanie i przeanalizowanie pomysłów z tej strony dużo mnie nauczyło i niesamowicie poszerzyło mój warsztat lektorski.

Kopalnią ciekawych materiałów jest też film-english. Na tej stronie mamy mnóstwo najróżniejszych filmików, z których każdy opatrzony jest obszernym opisem, który krok po kroku prowadzi nas przez lekcję. Tematyka nagrań bardzo często sprowadza się do zagadnień społecznych i relacji międzyludzkich. Trzeba zaznaczyć, że filmy na tej stronie to często animacje, w których nie ma dialogów czy narracji, więc materiał językowy dostarczony jest w formie wizualnej, co daje nam wiele możliwości interpretacji i bardzo dużo pole do popisu!

Jeśli potrzebujecie czegoś na lekcje biznesowe, bezwzględnych hitem będzie strona eslbrains, na której znajdują się opracowane lekcje na takie zagadnienia jak technologia, zatrudnienie, kariera, zarządzanie… Czyli wszystko, czego potrzebujemy na zajęcia ze studentem korporacyjnym! Szukając nagrań, możemy kierować się tematyką albo poziomem językowym. Dużym atutem są tu pięknie opracowane worksheets, które aż proszę się, aby wykorzystać je na lekcji!

Z naszego rodzimego podwórka z całego serca polecam materiały opracowane przez Beatę na jej blogu Trener angielskiego oraz Darię i Asię na Authentic Teaching. Wielokrotnie korzystałam ze wszystkich już chyba gotowych lekcji i za każdym razem sprawdzały się idealnie! Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze tematyka filmów dotyka zagadnień, z którymi uczniowie mogą się identyfikować, co w praktyce przekłada się na angażujące dyskusje. Poza tym opracowane do nagrań ćwiczenia są zawsze bardzo dobrze skonstruowane i na tyle starannie przemyślanie, że od lektora nie wymaga to już żadnej dodatkowej pracy. I o to w tym wszystkim chodzi, prawda?

Tak właśnie prezentuje się moje zestawienie inspiracji i źródeł, jeśli chodzi o wykorzystanie filmów na zajęciach! Są to strony, na które zaglądam regularnie, bo mogę być pewna, że zabrane na nich materiały są ciekawe, angażujące i starannie przygotowane. I wierzcie mi, to bardzo dużo komplement z ust perfekcjonistki, która zawsze ufa, że sama wszystko zrobi lepiej 😉

Jeśli macie jakieś swoje ulubione strony tego typu, będę wdzięczna za polecenie 🙂

Kasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.